Türkiye Ulusal Takımımız 13. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı’nda bir bronz madalya ile bir ikincilik iki de üçüncülük ödülü kazandı kazandı.

Türkiye ulusal takımı seçimleri ve katılım süreci Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) tarafından yürütülen ve bu yıl 26 – 3 Eylül 2019 tarihleri arasında Güney Kore’de gerçekleştirilen 13. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı tamamlandı. 41 ülkenin yer aldığı organizasyonda Türkiye ulusal takımını Özel İzmir Bilfen Okulları’ndan Kaan Ertan, Özel Karşıyaka Örnekköy Uğur Okulları’ndan Ege Beytekin, Özel Eskişehir TED Okulları’ndan Zehra Taşkoparan ve Sıla Yoncacıoğlu oluştururken Ozan İlter ve Çağdaş Yüksel takım lideri olarak onlara eşlik ettiler.

Olimpiyatta öğrenciler yazılı ve uygulamalı sınavların yanı sıra Uluslararası Takım Saha Araştırması (ITFI) ve Yer Bilimleri Projesi (ESP) gibi alanlarda yarıştılar.

Jeoloji, meteoroloji, astronomi ve çevre bilimleri konularında bilgi ve becerilerini ortaya koyan Türkiye ulusal takımı, 13. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı’nı Kaan Ertan’ın aldığı bronz madalyayla tamamladı.

 

 

Bu madalyaya ek olarak Ulusal Takım Saha Araştırması bilimsel sözlü  sunumlarında Ege Beytekin 13. Takım ikinciliğini, Zehra Taşkoparan 17. Takım üçüncülüğünü elde etti.

Yer Bilimleri Projesi bilimsel poster sunumlarında ise Ege Beytekin 13. Takım üçüncülüğünü elde ederek Türkiye ulusal takımının başarısını perçinledi.