Türkiye Ulusal Takımımız 12. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı’nda 3 bronz madalya kazandı.

Türkiye ulusal takımı seçimleri ve katılım süreci Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) tarafından yürütülen ve bu yıl 07 – 17 Ağustos 2018 tarihleri arasında Tayland’da gerçekleştirilen 12. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı tamamlandı. 39 ülkeden 154 öğrenci ile 127 takım lideri ve gözlemcinin yer aldığı organizasyona ilk kez katılan Türkiye ulusal takımını Özel İzmir Amerikan Koleji’nden Tibet Tugay, Deniz Aktaş, İbrahim Ulaş Ayyılmaz ve Özel Robert Amerikan Lisesi’nden Yiğit Kılıçoğlu oluştururken Taner Biçki ve Çağdaş Yüksel takım lideri olarak onlara eşlik ettiler.

Tayland Mahidol Üniversitesi Kanchanaburi Kampüsü’nün desteklediği ve resmi açılışı Tayland Prensesi Maha Chakri Sirindhorn tarafından gerçekleştirilen olimpiyatta öğrenciler yazılı ve uygulamalı sınavların yanı sıra Uluslararası Takım Saha Araştırması (ITFI) ve Yer Bilimleri Projesi (ESP) gibi alanlarda yarıştılar.

Jeoloji, meteoroloji, astronomi ve çevre bilimleri konularında bilgi ve becerilerini ortaya koyan Türkiye ulusal takımı, 12. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı’nı Yiğit Kılıçoğlu, Tibet Tugay ve İbrahim Ulaş Ayyılmaz’ın aldığı bronz madalyalarla tamamladı.

Bu madalyalara ek olarak Ulusal Takım Saha Araştırması bilimsel sözlü  sunumlarında Deniz Aktaş 1. Grup ikinciliğini, Tibet Tugay 2. Grup üçüncülüğünü, Yiğit Kılıçoğlu 2. Grup ikinciliğini ve İbrahim Ulaş Ayyılmaz 2. Grup birinciliğini elde etti.

Yer Bilimleri Projesi bilimsel poster sunumlarında ise İbrahim Ulaş Ayyılmaz 2. Grup ikinciliğini elde ederek Türkiye ulusal takımının başarısını perçinledi.

This slideshow requires JavaScript.

 

12. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı (IESO’18) Yazılı Sınav Soruları

Coğrafya Eğitimi Derneği (CED) tarafından Türkçe’ye çevrilen 12. Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatı (IESO’18) yazılı sınav sorularıdır.

IESO’18 Yazılı Sınav I. Oturum Soruları (TÜRKÇE)

IESO’18 Yazılı Sınav I. Oturum Yanıt Anahtarı

IESO’18 Yazılı Sınav II. Oturum Soruları (TÜRKÇE)

IESO’18 Yazılı Sınav II. Oturum Yanıt Anahtarı